Sůl posypová 25 kg k zimní údržbě AKCE BRNO pal 45 pyt kód: sul 25
Zimní posyp chodníků cest a parkovišť , obsahuje prostředek zabraňující tvorbě hrudek ANTILED sůl posypová - průmyslová NaCl k posypu vozovek a chodníků
Podrobnosti: Posypová sůl vhodná k zimní údržbě chodníků a cest, firemních areálů, parkovišť atd. Obsahuje protispékací prostředek ketrý brání vytváření hrudek (zmrazků).
Specifikace jakosti, parametry: NaCl (v přepočtu na suchou hmotu) min. 97,5 % Sírany max. 1,5 % Vápník max. 0,7 % Hořčík max. 0,7 % Vlhkost max. 0,8 % Nerozpustné látky max. 0,8 %
Sůl chrání život - díky snížení nehod! Sůl je základní součástí zimní údržby. Sůl je akceptována velkou většinou obyvatelstva. Sůl je hlavní zbraní v boji proti sněhu a ledu. Sůl zabezpečuje bezpečnost a mobilitu na zimních silnicích. Sůl je nejvíce používaným a nejlevnějším prostředkem s tavícím účinkem. Sůl je efektivní a bezpečná. Solí se jednoduše manipuluje a je nejedovatá. Sůl nezpůsobuje žádné škody na životním prostředí, pokud se rozumně a odůvodněně používá.
CO JE TO SŮL
Chlorid sodný (běžně sůl kuchyňská) je chemická sloučenina sodíku a chlóru se vzorcem NaCl. Vyskytuje se v přírodě jako minerál halit, nebo je součástí vody solných jezer a moří. Je vyráběn v mnoha rozdílných podobách a formách, podle způsobu získávání a následného využití. Mohou to být samostatné krystaly větší či menší velikosti, velmi jemné krystalky, jemný prášek, nebo sůl slisovaná do pevných tablet či bloků.
VZNIK NALEZIŠŤ
V průběhu dějin Země postoupilo moře - asi před 250 miliony let - do střední Evropy a dále k východu. Protože zde v té době panovalo suché, horké podnebí, které odpovídá asi dnešnímu pobřežnímu klimatu, mořská voda se zahustila. Vzniklé koncentrované solné roztoky klesly až na dno velkých pánví. Později na ně natekla čerstvá mořská voda za jejího současného odpařování. Postupně došlo stále se zvyšovanou koncentrací a na základě rozdílné rozpustnosti obsažených látek nejprve k oddělení vápence a dolomitů. Pak následovalo oddělení sádry, popř. anhydritu. Dá se říci, že nejprve odtekla zpět také ještě spodní mořská voda bohatá na soli (lehce rozpustné soli kamenná a draselné soli) z hlubokých vrstev vody z pánví.
Jestliže se důsledkem tektonických pochodů jen pomalu zvedaly písečné nánosy, ubývalo stále častěji zpětného toku husté mořské vody. Tím se koncentrace více zvyšovala a vykrystalovala kamenná sůl. Když se vlivem geologických pochodů zvedla hladina mořské vody, mohl se tento postup vícekrát zopakovat.
V průběhu existence Země klesla solná ložiska do velkých hlubin a byla překryta mocnými vrstvami sedimentů. Tím vznikly v těchto hlubinách vyšší teploty a zvýšený tlak. Postupem doby došlo k tektonickým pochodům, jako posuvům, rozrušením, stlačením vrstev, a tak je pochopitelné, že solná ložiska vykazují dnes velké změny jak v umístění, tak ve složení.
DRUHY SOLÍ PODLE ZPŮSOBU JEJICH TĚŽBY A ZPRACOVÁNÍ
Kamenná sůl (halit = NaCl, řecky halos = moře, sůl) je nejčastější minerál solných ložisek. Byla prvním nezbytným nerostem pro člověka již v pravěku. Přesné chemické složení kamenné soli stanovil však teprve v roce 1810 anglický chemik a fyzik H. Davy.
Dnes víme, že sůl kamenná je chlorid sodný NaCl s obsahem téměř 40 % sodíku a 60 % chlóru, často s příměsí chloridů vápenatého a hořečnatého. Vyskytuje se nejčastěji zrnitá nebo vláknitá, v dutinách však nacházíme také krásné krychle dosahující i značných rozměrů s dokonalou štěpností podle krychlových ploch a se silným skelným leskem.
Bývá čirá, bezbarvá (v čisté formě), nebo je zbarvena šedě jílem, červeně krevelem, hnědě živičnými látkami, modře kovovým sodíkem (změnami v krystalové mřížce). Vyznačuje se dokonalou rozpustností ve vodě. Sůl je možno rozeznat od jiných minerálů podle čistě slané chuti. Plamen barví žlutě (sodíkem), tvrdost je 2. Krystaluje v krychlové soustavě.
V přírodě se vyskytuje buď jako roztok, např. v mořské vodě, která obsahuje až 3,7 % soli kamenné a jiných solí, nebo v tuhém skupenství téměř ve všech geologických útvarech. Pak tvoří zpravidla mohutná ložiska (vrstvy nebo čočky), často silně zvrásněná v mohutné solné "dómy". Tato ložiska vznikla v zálivech, oddělených pruhem pevniny od moře, odpařením mořské vody v horkém a suchém podnebí. Vedle toho "vykvétá" sůl také na pobřeží solných jezer (Mrtvé moře, Velké Solné jezero v Utahu nebo na půdě stepí). Hlavními producenty soli kamenné jsou USA, země bývalého Sovětského svazu, Čína, Německo a Velká Británie.
UŽITÍ SOLI
Sůl má nezastupitelnou úlohu v lidské výživě. Jedlá sůl slouží nejen k ochucování pokrmů, ale je i zdrojem sodíku a chloridových iontů, potřebných pro lidský organismus. Avšak jen asi 4% soli se spotřebovávají v domácnostech a výrobních závodech jako kuchyňská sůl k solení pokrmů a k průmyslové výrobě potravin a jejich konzervaci.
Také k výživě zvířat patří sůl, která je buď přimíchávána v potřebném množství ke krmivu, nebo se používá přímo jako kusová nebo lisovaná sůl k lízání pro dobytek a lesní zvěř. Lízáním soli se kryje množství soli potřebné v těle zvířat, zvyšuje se chuť a povzbuzuje trávení.
Více než 70 % soli je určeno pro potřeby chemického průmyslu. Chlorid sodný je tu vedle ropy, uhlí, vápna a vody jednou z nejdůležitějších základních surovin. Velmi mnoho chemikálií a výrobků totiž obsahuje sodík a chlór, které jsou obsaženy v soli. Sůl je například výchozí surovinou pro výrobu kovového sodíku, síranu sodného, sody, chlóru, kyseliny chlorovodíkové, hydroxidu sodného, salmiaku, chlórového vápna, apod. To jsou pak základní nebo pomocné látky při výrobě nekonečné řady dalších chemických produktů jako například umělých vláken a umělých hmot, papíru a buničiny, barviv, mýdel, léčiv, chloridů, desinfekčních prostředků, organických rozpouštědel, atd.
Jako průmyslová sůl slouží chlorid sodný také v jiných průmyslových oborech. Používá se například k regeneraci ionexů při změkčování vody v průmyslových závodech i myčkách nádobí v domácnostech, ke konzervaci kůží a střev, v kožedělném průmyslu, při barvení tkanin, v chladicích systémech, v keramickém průmyslu a při výrobě kosmetických přípravků.
Velké množství soli se spotřebuje v podobě posypových solí k rozpouštění sněhu a náledí při úpravě vozovek nebo chodníků v zimním období.
24 LET NA TRHU StavMaChem ®1997-2021 Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je výslovně zakázáno bez písemného souhlasu. StavMaChem.cz dodržuje právní předpisy o ochraně osobních údajů.
:: NEJOBLÍBENĚJŠÍ VÝROBKY ::od 14.2.2021 (ceny s DPH)